
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.5 mm |
| Width | 4.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 1.2 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Features | UVLO |
| Output Current | 3.5 A |
| Output Voltage | 80 V |
| Operating Supply Voltage | 15 V |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Supply Voltage | 100 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Threshold Voltage | 4.7 V |
| Number of Channels | 1 |
| Quiescent Current | 4.6 mA |
| Max Frequency | 1 MHz |
| Switching Frequency | 1 MHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Duty Cycle | 95 % |
| Max Duty Cycle | 98 % |
| Max Input Voltage | 100 V |
| Min Input Voltage | 6 V |
| Output Type | Transistor Driver |
| Topology | Buck |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Down |
Stock: 8895
Distributors
pcbx
Unit Price$1.36282
Ext.Price$1.36282
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.36282 | $1.36282 |
| 10 | $1.19002 | $11.90020 |
| 25 | $1.08801 | $27.20025 |
| 50 | $0.99474 | $49.73700 |
| 100 | $0.90947 | $90.94700 |
| 300 | $0.88249 | $264.74700 |
| 500 | $0.85632 | $428.16000 |
| 1000 | $0.83507 | $835.07000 |
